Piszemy o IT bez ściemy

Rynek pracy w branży IT, zwłaszcza w ostatnich latach, zdaje się nie mieć końca. Oprócz pojawiających się nowych stanowisk, które są odpowiedzią na potrzeby branży, na tych dobrze już znanych stanowiskach wciąż pojawiają się niedobory kadrowe. Potrzeby rynku jednak, stworzyły silne zaplecze oświatowe i uniwersyteckie, które oferuje wykształcenie informatyczne na bardzo dobrym poziomie.

Od czego zacząć?

Warto mieć świadomość, że potencjalny kandydat do pracy w branży IT, to nie tylko osoba, która potocznie mówiąc, zna się na komputerach, lecz ponadto, przejawia pasję w tym kierunku i rzeczywistą chęć kształcenia. Do kariery jako specjalista IT pozostaje długa droga. Oprócz wiedzy z zakresu informatyki, programowania i nowoczesnych technologii, równie ważna jest praktyka, czyli umiejętność przełożenia wiedzy na projekt. Istotną rolę w kształceniu przyszłego pracownika IT odgrywa jeszcze znajomość języka angielskiego, który zdecydowanie ułatwi poruszanie się w tym świecie. Natomiast kształcenie się w kierunku pracy w IT zależne jest od tego, w jakim momencie życia się znajdujemy.

Edukacja od najmłodszych lat

Zdecydowanie dłuższą drogę ku pracy w IT muszą przejść najmłodsi zainteresowani. Istnieje wiele zajęć i warsztatów, które często poprzez zabawę uczą programowania i logicznego myślenia nawet kilkuletnie dzieci. Jest to dobry wstęp na drogę zaprzyjaźnienia się z informatyką. Na etapie szkoły podstawowej dzieci najczęściej są samoukami i dopiero poznają świat programowania. Wyjątkiem są szkoły, które oferują zwiększoną liczbę lekcji informatyki, a kadra pedagogiczna odpowiednio uczy tej tematyki. Ponadto, młodzież może uczestniczyć w kursach programowania, które coraz częściej można odbywać online. Natomiast, w szkole średniej, warto podjąć naukę w klasach o profilu informatycznym lub matematycznym, które najczęściej kładą zwiększony nacisk na edukację tych przedmiotów. Ułatwi to z pewnością samodzielną pracę w domu i doskonalenie umiejętności komputerowych, jak i późniejsze dostanie się na uczelnie wyższą celem kontynuowania poszerzania wiedzy. Ważne jest, aby pracować nad swoimi umiejętnościami w czasie wolnym, tworzyć projekty, interesować się nowinkami technicznymi, co z pewnością zaprocentuje podczas pierwszych spotkań rekrutacyjnych przy szukaniu zatrudnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.